03-11-2012

JANUSZ L. WIŚNIEWSKI W BIBLIOTECE

W Nasza Biblioteka gościła znanego na całym Świecie pisarza, Pana Janusza L. Wiśniewskiego. Spotkanie odbyło się w dniu 12 października w salce na piętrze. Przybyłe na spotkanie osoby przez ponad 20 minut oczekiwały tak pisarza, ale w końcu cierpliwość się opłaciła. Pan Janusz, mimo, że wystąpienia publiczne nie są jego mocną stroną, opowiedział jak to właściwie jest z tym Jego pisaniem. Nie wszyscy zapewne wiedzą, że jest magistrem fizyki i ekonomii, doktorem informatyki oraz dr habilitowanym chemii. Mieszka we Frankfurcie nad Menem i tam też pracuje nad m.in. oprogramowaniem dla chemików.
Dlatego też tę dziedzinę swej pracy nazwał „żoną”, natomiast pisanie, jak wynikało z jego opowieści, przypadkowo stało się jego tzw. drugą żoną „kochanką”. I tak łączy te dwie pasje z dobrym skutkiem. Bardzo ciekawie opowiadał o faktach i historiach, które skrupulatnie zbierał, przesiadując wiele dni w archiwach nie tylko w Niemczech. Miał dostęp do starych dokumentów, które dopiero dzięki jego książkom ujrzały światło dzienne i są historiami prawdziwymi, jak np. w książce „Bikini”.
Jego wizyta w Kórniku oraz Puszczykowie była połączona z prapremierą najnowszej książki - zbioru felietonów. Premiera odbywała się następnego dnia w sobotę w poznańskim Empiku.
Podczas spotkania w Bibliotece padło kilka interesujących pytań, był również czas na dedykacje i autografy.Mamy nadzieję, że przybyłe osoby były zadowolone, iż udało im się poznać tak znanego autora.Zdjęcia ze spotkania są umieszczone na naszej stronie: www.bibliotekakornik.pl  w zakładce /Galeria/.

03-10-2012

Temat:
 INAUGURACJA SEZONU i niespodzianka

27-08-2012

Podczas tegorocznych wakacji organizowanych przez Bibliotekę Publiczną w Kórniku w dniach od 6 do 10 sierpnia, odbyły się warsztaty pt.: ”Wakacyjny wehikuł czasu”.
Gościem i równocześnie osobą prowadzącą był Pan Tomasz Kruczka, który jest autorem wielu książek dla dzieci, wykonawcą muzyki dawnej, organizatorem warsztatów rekonstrukcji historycznych dla dzieci, wojem i przede wszystkim pasjonatem Epoki Średniowiecza.
   Zapisy dzieci trwały już od początku lipca, a podczas całego tygodnia zajęć uczestnicy poznali tajemnice tego okresu, który, niestety kojarzony jest z zacofaniem i brudem. Każdy dzień warsztatów przynosił kolejne niespodzianki i ciekawostki. Dzieci poznawały kolejno – poniedziałek to „Podróże w czasie- Średniowiecze” – fazy rozwoju Średniowiecza (początek, rozkwit, późne średniowiecze), wtorek był dniem warsztatu średniowiecznego pisma, dzieci same uczyły się pisać inicjały oraz alfabet średniowieczny patykiem i tuszem. Środa - to dzień pt: „W kręgu Heraldyki” gdzie każdy uczestnik projektował swój herb i wykonywał/rył w gipsie swoją własną pieczęć.  Czwartek – dzień rzemiosła, czyli „Plecie się plecionka” i tu dzieci uczyły się pleść średniowieczne plecionki z dwóch, czterech nitek oraz tkały krajki na bardku. W tym dniu poznały także, na wolnym powietrzu, średniowieczne gry – potyczka na miecze, pojedynek cierpliwości na tarczy rycerza oraz unoszenie topora – to ćwiczenie sił fizycznych. W piątek, dzień dla „Rzemiosła – garncarstwa”, na dzieci czekała niespodzianka. Pan Tomek rozpoczął zajęcia od zrobienia mikstury z soli, wody, mąki – po chwili każdy dostał „ciasto” – do lepienia naczynek z masy solnej.
   Na początek dzieci wykonywały małe miseczki metodą klasyczną, następnie poznały metodę łączenia wałeczków, czyli tak zwaną wałeczkową.  Ostatnim etapem, najbardziej szybkim ze względu na tempo wysychania gliny, było wykonanie lampki, która świeci po wlaniu oliwki z oliwek i ułożeniu w niej nitki bawełnianej - knota.
   Przez cały czas trwania warsztatów przez bibliotekę przewinęło się ponad sto dwadzieścioro dzieci. „Wakacyjny wehikuł czasu” był pełen ciekawostek i wrażeń – każdego dnia, na stołach, wystawione były średniowieczne stroje, elementy uzbrojenia - pasy, zbroje, hełmy, kolczugi, tarcze, włosienice, dublety, oraz stroje codzienne, czyli buty, saszetki, paski i wiele innych ciekawych przedmiotów. Wszystkie z nich, nawet najmniejsze elementy odzieży wykonane były ręcznie przez polskich rzemieślników i fascynatów dawnej historii naszego Kraju. Wszelkie informacje na temat pracy i działalności Pana Tomasza Kruczka znajdą Państwo na stronach:
http://odkrywcy-wiedzy.blogspot.com oraz tomaszkruczek.blogspot.com. Zdjęcia z zajęć dostępne są na stronie biblioteki w zakładce „galeria”: www.bibliotekakornik.pl – serdecznie zapraszamy.

26-06-2012

zaprasza
od 3 lipca do 30 sierpnia
(z wyjątkiem tygodnia od 6 do 10 sierpnia)
na warsztaty
"WAKACYJNA PASJOTEKA MŁODEGO CZŁOWIEKA"
w każdy
WTOREK I CZWARTEK

w godzinach od 11:00 do 12:30
w wieku od 6 do 13 lat

W programie wiele atrakcji dla dzieci m.in.:
malowanie palcami,
korkowe stworki,
nauka szydełkowania,
koralikowe cudeńka,
kino retro,
zabawa z plasteliną
oraz wiele innych niespodzianek.
W przerwach "wesołe czytanie bajek"

26-06-2012

Biblioteka Publiczna w Kórniku zaprasza w dniach
od 6 do 10 sieprnia na