Tydzien Bibliotek 2012
23-05-2012

W dniu 9 maja przyjechała  do nas Pani Małgorzata Swędrowska, dla dzieci Ciocia Bajką. Zaproszone dzieci, z klasy 0, były uczestnikami warsztatów literackich na wesoło pt.: „Co kryją książki?”. Ciocia Bajka opowiedziała wszystkim, co tajemniczego i magicznego kryje się w książkach, jakie przygody spotkały krówkę zwaną Mu czytającą książkę, Ciocia przeniosła dzieci w świat im nieznany, ale bardzo ciekawy i inspirujący.
W przerwie dzieci wykonywały taniec-połamaniec, żeby rozruszać ciało i umysł przed kolejną wycieczką w krainę bajek. Na zakończenie Ciocia Bajka miała przygotowaną, dla każdego dziecka, niespodziankę.
Natomiast 10 maja odbył się koncert Tygodnia Bibliotek, na który zaproszeni zostali najgorliwsi czytelnicy Biblioteki Publicznej w Kórniku i Filii w Bninie: Wanda Karkucińska, Nowak Ewa, Kłosowicz Julia, Kornaś Karolina, Lidia Bartkowiak, Krystyna Ordanik oraz władze miasta: Burmistrz – Jerzy Lechnerowski, Pan przewodniczący Maciej Marciniak, Alicja Urbańska - st. kustosz z WBP i CAK z Poznania, bibliotekarze z gminnych szkół.
Początek koncertu obfitował w podziękowania zarówno dla przedstawicieli władz miasta jak i czytelników, podsumowano również kolejny roku działalności obu bibliotek. Po części oficjalnej, zaproszony Pan Michał Zator – absolwent szkoły oraz Akademii Muzycznej, rozpoczął wspaniały koncert na harfie. Harfa jest jednym z trudniejszych, do opanowania, instrumentów strunowych prezentujący się bardzo efektownie. Pan Michał, przed zagraniem i zaśpiewaniem każdego utworu, wprowadzał nas wszystkich w jego historię, skąd brał inspirację, co jest tematem przewodnim każdego z nich. Zaprezentował muzykę celtycką, która idealnie pasuje do harfy a słuchający utworów zgromadzeni goście przenosili się w tajemnicze rejony skandynawskie.  Z kolei 15 maja zaproszony przez naszą instytucję, teatr Art-Re przygotował przedstawienie dla klas III SP z Kórnika oraz I klasy SP nr 2 w Kórniku, pt.: „Koziołek nie matołek”. Tytułowy Koziołek przeniósł dzieci w różne kraje na Świecie, byli między innymi w: Chinach, Japonii, Egipcie - Afryka, Grenlandii, Ameryce – Indianie. Koziołek opowiadał dzieciom ciekawostki i charakterystykę tych rejonów, włączył je również do wspólnej zabawy.

Od 14 maja czytelnicy mogli podziwiać prace Pań i dzieci powstałe podczas warsztatów PASJOTEKI, które były wystawione na korytarzu biblioteki. Tydzień Bibliotek można zaliczyć do udanych i obfitujących w różne ciekawe wydarzenia.