Wakacje w bibliotece w Bninie
22-06-2016

Wakacje w bibliotece
W dniach od 4 do 8 lipca w filii w Bninie, jak co roku odbywały się wakacyjne zajęcia dla dzieci. Tym razem pod hasłem: Kim będę w przyszłości? Podczas spotkań można było się dowiedzieć wielu ciekawych informacji na temat wybranych zawodów, wykonać pracę plastyczną, uczestniczyć w zabawach tanecznych i posłuchać opowiadania.

Na każdy dzień zajęć panie bibliotekarki przygotowały prezentację multimedialną, tematycznie związaną z zawodem strażaka, policjanta, ratownika medycznego, fotografa i szewca oraz spotkanie z jego przedstawicielem. Uczestnicy z dużym zainteresowaniem słuchali na czym polega praca każdego z gości. O odpowiedzialnym i trudnym zawodzie strażaków opowiedział prezes O.S.P. – Pan Andrzej Szyc. W czasie tego spotkania mogliśmy zobaczyć przenośny defibrylator, podstawowy sprzęt strażacki i poznać wnętrze prawdziwego wozu strażackiego. O pracy policjantów, dbających o bezpieczeństwo mieszkańców opowiedziała Pani sierżant Julia Marszałek. Dużym zainteresowaniem cieszyły się kajdanki, które okazały się zaskakująco ciężkie. Następnym gościem był ratownik medyczny Pan Sławomir Zięta, dzięki któremu zgłębiliśmy zasady pierwszej pomocy w nagłych wypadkach m.in. w przypadku utraty przytomności, zadławienia, oparzenia, skaleczenia, czy wyziębienia. W czasie kolejnego spotkania przedstawiony został zawód fotografa. Pani Iwona Koprucka pokazała nam najstarsze aparaty fotograficzne, omówiła proces wywoływania zdjęć i opowiedziała jak dawniej retuszowano portrety. Obejrzeliśmy pierwsze zdjęcia analogowe, zdjęcia portretowe, błony fotograficzne, a także szklane klisze fotograficzne. Ostatnim gościem był pan Andrzej Zamiara, który opowiedział nam o zawodzie szewca. Dowiedzieliśmy się z jakich części składa się obuwie, jak się je naprawia oraz jak należy o nie dbać.

Zajęcia urozmaiciły spotkania z literaturą oraz zabawy taneczne prowadzone przez Panią Klaudynę, które wprowadzały wesołą i wakacyjną atmosferę. W czasie zajęć praktycznych wykonaliśmy przyborniki, druciane drzewka z koralikami, kapelusze ozdobione kwiatami z bibuły, malowaliśmy na drewnie i tworzyliśmy prace z papieru.
Tydzień spotkań upłynął nam w wesołej atmosferze. Pamiętając o numerach alarmowych, na pewno zadbamy o bezpieczne wakacje i już dziś z niecierpliwością czekamy na kolejne zajęcia w bibliotece.

Nadzieja Pawłowska