W czwartek 19 października w Filii w Kórniku/Bninie odbył się kolejny wykład z cyklu „Spotkania z nauką”, organizowanego przez Pracowników Wydziału Biologii oraz Bibliotekę Publiczną w Kórniku, dzięki wsparciu z funduszy pozyskanych w ramach VI konkursu FUND_AKCJA23, Park Naukowo-Technologiczny w Poznaniu.
Prelekcję pt. „Biologiczne zagadki inteligencji” wygłosiła Prof. Hanna Kmita – kierownik Zakładu Bioenergetyki w Instytucie Biologii Molekularnej i Biotechnologii na Wydziale Biologii UAM w Poznaniu.
Na co dzień Pani Profesor zajmuje się mitochondriami i ich znaczeniem w funkcjonowaniu organizmów, w tym w ich przystosowaniu do środowiska. Prowadzi wykłady dla studentów psychologii UAM, dotyczące biologicznych podstaw zachowania człowieka, także w kontekście analizowania zjawisk psychologicznych, takich jak świadomość, osobowość i inteligencja, jako procesów będących konsekwencją mechanizmów biologicznych ukształtowanym w toku ewolucji.
Podczas wykładu, w oparciu o podejście biologiczne przedstawiona została przede wszystkim kwestia przejawiania się inteligencji u organizmów reprezentujących różne linie rozwojowe, jak i kształtowania się inteligencji w ewolucji i historii naszego gatunku.
Zgromadzona publiczność, wspólnie z prelegentką, szukała odpowiedzi na następujące pytania: Czy jesteśmy najbardziej inteligentnym gatunkiem? Czy istnieją oparte na wiedzy biologicznej sposoby „zwiększające” inteligencję? i Czy warunki, w których funkcjonuje nasz gatunek sprzyjają wzmacnianiu inteligencji?
Pod koniec wykładu, starsi i młodsi wielbiciele naukowych rozważań mieli możliwość zadawania pytań, z czego licznie skorzystali. Prelekcja obfitowała w dyskusje i wspólne rozważania.
Wszystkich głodnych wiedzy zapraszamy na kolejne „Spotkania z nauką” już w środę 22 listopada o godzinie 17:00 – informacje o zapisach i temacie wykładu będą wkrótce dostępne na stronie internetowej Biblioteki Publicznej w Kórniku oraz na stronie biblioteki na platformie Facebook.