Biblioteka Publiczna w Kórniku i Wydział Biologii UAM w Poznaniu, zapraszają na cykl wykładów „Spotkania z nauką”.
Czwarty wykład pt. „Biologiczne zagadki inteligencji” poprowadzi Prof. Hanna Kmita – kierownik Zakładu Bioenergetyki w Instytucie Biologii Molekularnej i Biotechnologii na Wydziale Biologii UAM w Poznaniu.
Pani Profesor na co dzień zajmuję się mitochondriami i ich znaczeniem w funkcjonowaniu organizmów, w tym w ich przystosowaniu do środowiska. Prowadzi wykłady dla studentów psychologii UAM, dotyczące biologicznych podstaw zachowania człowieka, także w kontekście analizowania zjawisk psychologicznych, takich jak świadomość, osobowość i inteligencja, jako procesów będących konsekwencją mechanizmów biologicznych ukształtowanym
w toku ewolucji.
Podczas prelekcji, w oparciu o podejście biologiczne, przedstawiona zostanie przede wszystkim kwestia przejawiania się inteligencji u organizmów reprezentujących różne linie rozwojowe, jak i kształtowania się inteligencji w ewolucji
i historii naszego gatunku. To z kolei powinno doprowadzić do odpowiedzi na następujące pytania: Czy jesteśmy najbardziej inteligentnym gatunkiem? ; Czy istnieją oparte na wiedzy biologicznej sposoby „zwiększające” inteligencję? oraz Czy warunki, w których funkcjonuje nasz gatunek sprzyjają wzmacnianiu inteligencji?
Wykład odbędzie się 19.10 (czwartek) o godz. 17:00, w Filii w Kórniku/Bninie przy ul. Rynek 16 (wejście od ul. Kościelnej).
Wszystkich chętnych prosimy o wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu 691 448 221.
Cykl wykładów „Spotkania z nauką”, organizowany jest przez Pracowników Wydziału Biologii oraz Bibliotekę Publiczną w Kórniku, dzięki wsparciu z funduszy pozyskanych w ramach VI konkursu FUND_AKCJA23, Park Naukowo-Technologiczny w Poznaniu.