22 listopada w Filii w Kórniku Bninie odbył się przedostatni wykład z cyklu „Spotkania z nauką”, organizowanych przez Wydział Biologii UAM w Poznaniu, we współpracy z Biblioteką Publiczną w Kórniku.
Prelekcę pt. „Od genu do medycyny spersonalizowanej” poprowadziła Prof. Izabela Makałowska – Dyrektor Instytutu Biologii i Ewolucji Człowieka na Wydziale Biologii UAM w Poznaniu.
W swojej pracy badawczej Pani Profesor zajmuje się tematyką związaną z powstawaniem genów, ich strukturą, ewolucją i funkcją. Wykorzystuje przy tym zarówno metody laboratoryjne jak i komputerowe. Szczególnie koncentruje się na genach i mechanizmach powiązanych z chorobami człowieka. Jest współodkrywcą genów powiązanych z takimi chorobami jak melanoma, nowotwór prostaty, rodzinna dysautonomia czy też bardzo rzadką choroba jaką jest zespół kamptodaktylia-artropatia – biodro-szpotawe zapalenie osierdzia.
W ostatnich latach dużą uwagę poświęca genom uznawanym za nieaktywne „pseudogeny”, które okazują się być istotnymi w wielu nowotworach człowieka.
W trakcie wykładu omówione zostały podstawy dziedziczenia oraz procesy ewolucyjne, odpowiadające za zróżnicowanie pomiędzy osobnikami tego samego gatunku. Pani Profesor wyjaśniła również, dlaczego takie zróżnicowanie jest korzystne, jakie są jego konsekwencje w odniesieniu do działania leków, co to jest medycyna spersonalizowana i dlaczego jest potrzebna. Na wybranych przykładach pokazano także w jaki sposób poszukuje się powiązań pomiędzy chorobami i genami oraz dlaczego badania takie nie są łatwe.
Jak zwykle pod koniec prelekcji licznie zgromadzona publiczność, w tym również wielu uczniów z kółek biologicznych, miała możliwość zadawania pytań, na które Pani Profesor wyczerpująco odpowiadała.
Cykl „Spotkania z nauką” dopiega już końca.Ostatni wykład odbędzie się 7 grudnia (czwartek) o godz. 17:00, w Filii w Kórniku/Bninie przy ul. Rynek 16 (wejście od ul. Kościelnej).
Wszystkich chętnych prosimy o wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu 691 448 221.
Cykl wykładów „Spotkania z nauką”, organizowany jest przez Pracowników Wydziału Biologii oraz Bibliotekę Publiczną w Kórniku, dzięki wsparciu z funduszy pozyskanych w ramach VI konkursu FUND_AKCJA23, Park Naukowo-Technologiczny w Poznaniu.